środa, 31 maj 2023
Kategoria: Aktualności

1 czerwca 2023 roku rusza nabór wniosków o:

Kategoria: Aktualności

Od 5 czerwca do 5 lipca 2023 r. rolnicy, którzy planują w swoich gospodarstwach inwestycje związane m.in. z racjonalizacją produkcji, wprowadzaniem innowacji czy zmianą profilu swojego gospodarstwa będą mogli starać się o dofinansowanie. Wsparcie finansowane będzie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Kategoria: Aktualności
Otrzymaliśmy z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedź na naszą kolejną interwencję w sprawie ubezpieczeń od gradu upraw sadowniczych:
Kategoria: Aktualności

W branży sadowniczej dużo mówi się o trudnej sytuacji przed zbliżającym się sezonem. Zapasy mrożonek, które mają wpływać na tegoroczne ceny skupu są jednak zasługą nikogo innego, jak tylko branży przetwórczej. Od początku roku import (przede wszystkim z Ukrainy) nie słabnie.

Kategoria: Aktualności

Prezes Związku Sadowników RP: Ceny mogą spaść, nie tylko jabłek przemysłowych

Czy zatem podobnie jak stało się to w przypadku zboża, skutkiem zalewu polskiego rynku ukraińskim koncentratem będzie spadek cen jabłek, zwłaszcza przemysłowych?

“Wszystko zależy od tego, jak będzie kształtował się sezon, ale zakładając, że plony będą wysokie, napływ do Polski kilkuset tysięcy ton jabłek w formie koncentratu może spowodować mniejsze zapotrzebowanie na polskie jabłka i koncentrat, a co za tym idzie, spadek cen”, podkreśla Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, w rozmowie z EURACTIV.pl.

Kategoria: Aktualności

Negatywne skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę i związane z nią wysokie koszty produkcji i inflacja żywności nadal wpływają na rynki rolne i decyzje zakupowe konsumentów. Ponadto duże części UE doświadczyły zimowych susz po gorącym i suchym lecie zeszłego roku, co jeszcze bardziej pogorszyło dostępność wody w regionach, w których występują już rekordowo niskie zbiorniki wodne.

Kategoria: Aktualności

Do 18 maja wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. złożyło 736 tys. rolników – poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski można składać do 30 czerwca br. wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus – dodano.

Kategoria: Aktualności

KE zatwierdziła program Polski o wartości około 122,6 mln euro (561,6 mln zł) mający na celu wsparcie sektora podstawowej produkcji rolnej w kontekście wojny Rosji z Ukrainą - podał na Twitterze unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Kategoria: Aktualności

Parlament Europejski zdecydował o zawieszeniu na kolejny rok unijnych ceł importowych na ukraińskie produkty rolne w celu wsparcia gospodarki tego kraju - podaje serwis parkiet.com

Kategoria: Aktualności

Zachęcamy  do zagłosowania w ramach tegorocznego  BUDŻETU OBYWATELSKIEGO MAZOWSZA na projekt:

"Jabłka dobre bo nasze-nowe spojrzenie na tradycję regionu."

Kategoria: Aktualności

Komisja Europejska nie wyklucza wprowadzenia ograniczeń w imporcie ukraińskiego drobiu, jaj i mrożonych owoców powiedział w Sejmie unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jego zdaniem umowa liberalizacyjna w handlu z Ukrainą powinna zostać przedłużona, bo jest korzystna dla polskiej gospodarki.

Log in or Sign up