wtorek, 03 kwiecień 2018 12:50

Białoruś planuje wprowadzenie certyfikacji produktów ekologicznych

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Na Białorusi planowane jest wprowadzenie certyfikacji produktów ekologicznych oraz procesów produkcji. Ustawa została przyjęta w pierwszym czytaniu 2 kwietnia na otwarciu wiosennej sesji Izby Reprezentantów - podaje portal fruit-inform.

Proponuje się wprowadzenie certyfikacji produktów ekologicznych i procesów produkcyjnych. Zostanie on przeprowadzony w celu spełnienia wymagań dla produktów ekologicznych ustanowionych w państwowych normach, a także wymagań dotyczących produkcji produktów ekologicznych zawartych w kodeksach technicznych o ustalonej praktyce "- powiedział Siergiej Litwin, członek Stałej Komisji ds. Polityki Agrarnej Izby Reprezentantów.

Jak podaje portal fruit-inform, prace te będą wykonywane przez instytucje akredytowane do przeprowadzania certyfikacji w tej dziedzinie. Zgodnie z jego wynikami wnioskodawca otrzyma certyfikat zgodności. Wytworzone produkty organiczne będą oznaczone znakiem "Produkt ekologiczny". Próbka, opis i procedura jego zastosowania zostaną określone przez Państwowy Komitet Normalizacyjny.

"Przyjęcie ustawy zwiększy międzynarodowy prestiż Białorusi jako kraju o wysokim stopniu innowacyjnej receptywności, pretendując do światowych osiągnięć w gospodarce, nauce i kulturze.
Da początek i określi kierunek rozwoju naturalnych i ekonomicznych warunków produkcji produktów ekologicznych na Białorusi"-  przekonuje Siergiej Litwin.

Wytwarzanie produktów ekologicznych jest określone w programie rozwoju społeczno-gospodarczego Białorusi na lata 2016-2020.

"Rozwój tej branży przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego kraju, otwierając nowe możliwości handlu takimi produktami z innymi państwami świata" - podkreślił Litwin.

W tym samym czasie parlamentarzysta stwierdził, że przejście na rolnictwo ekologiczne nie może odbywać się w sekundę. Do czyszczenia gleb i modernizacji produkcji potrzebny będzie okres przejściowy, który potrwa co najmniej trzy lata.

"W rezultacie otrzymamy produkcję żywności o wysokim stopniu bezpieczeństwa dla zdrowia ludzkiego, co jest szczególnie ważne, ponieważ produkty organiczne przyczyniają się do zmniejszenia rozprzestrzeniania się komórek rakowych, zwiększając odporność. Ludzie z dietą organiczną rzadziej cierpią na alergie i choroby żołądka "- wyjaśnił.

źródło:www.sadyogrody.pl

Czytany 3278 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 03 kwiecień 2018 12:51

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama