czwartek, 04 październik 2018 06:53

KUPS: Jesteśmy zdziwieni i zaskoczeni nagłą decyzją MRiRW nt. skupu jabłek

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
- Zapowiedzi planowanego rozwiązania jak na razie zaskoczyły branżę, ponieważ nikt ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie podjął z przetwórcami rozmów na ten temat. Firmy przetwórcze zrzeszone w naszej organizacji, nie zostały poinformowane o planowanych przez MRiRW rozwiązaniach czy zaproszone do współpracy - poinformowało Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków w komentarzu dla SadyOgrody.pl.

Czy zdaniem Krajowej Unii Producentów Soków pomysł ten pozytywnie wpłynie na obecną sytuację na rynku jabłek? Ustabilizuje rynek czy może wręcz przeciwnie?

Jesteśmy jako branża zdziwieni i zaskoczeni nagłą decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat skupu 500 tys. ton jabłek z rynku przez wskazaną do tego firmę. Pomysł ten został ogłoszony ad hoc, a podany do wiadomości publicznej w formie bardzo ogólnych zapowiedzi. Mamy w tym momencie zbyt mało danych, aby jakkolwiek zaopiniować wpływ takiego działania na obecną sytuację na rynku. Nie znamy mechanizmu, według jakiego został wyłoniony podmiot odpowiedzialny za skup (firma Eskimos S.A.); nie znamy szczegółów planowanego przedsięwzięcia ani zasad, według których skup będzie prowadzony. To zbyt wiele niewiadomych, aby o czymkolwiek przesądzać.

Czy planowana akcja wpłynie w jakiś sposób na branżę przetwórczą?

Zapowiedzi planowanego rozwiązania jak na razie zaskoczyły branżę, ponieważ nikt ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie podjął z przetwórcami rozmów na ten temat. Firmy przetwórcze zrzeszone w naszej organizacji (ok. 70 proc. rynku), a także inne firmy z otoczenia branżowego, z którymi pozostajemy w stałym kontakcie, nie zostały poinformowane o planowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozwiązaniach czy zaproszone do współpracy. Krajowa Unia Producentów Soków nie uczestniczyła w przygotowaniach do tego przedsięwzięcia. O planach resortu dowiedzieliśmy się z mediów.

 Czy KUPS będzie w jakiś sposób uczestniczyć w tym rządowym przedsięwzięciu?

Na razie nic nam na ten temat nie wiadomo. Nie zostaliśmy przez Ministerstwo zaproszeni do współpracy we wspomaganym przez nie skupie jabłek do przetwórstwa. Z informacji, jakie do nas docierają, wynika, że 500 tys. ton jabłek zostanie z rynku skupionych z myślą o przetworzeniu na sok zagęszczony do celów eksportowych, energetycznych lub do przechowania. Koordynacją tego przedsięwzięcia ma zająć się firma Eskimos S.A., która specjalizuje się w owocach mrożonych i nic nam nie wiadomo o ich doświadczeniu w przetwarzaniu jabłek. Nie wiemy, według jakich kryteriów wybrano do współpracy ten właśnie podmiot. Mamy nadzieję, iż wybór ten dokonał się w ramach postępowania przetargowego, jakie zwykle towarzyszy decyzjom związanym z dysponowaniem środkami publicznymi, natomiast są to wyłącznie nasze przypuszczenia, gdyż żadna informacja o takim działaniu nie była wcześniej upubliczniona.

Czy widzą Państwo sens w takich doraźnych działaniach Ministerstwa i czy Państwa zdaniem pomoże to sadownikom ?

Nie umiemy ocenić, na ile ten konkretny projekt skupu jabłek pomoże sadownikom. O klęsce urodzaju było wiadomo od co najmniej 2 miesięcy i jako KUPS proponowaliśmy Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi interwencyjny skup z dopłatą rządową, realizowany w  zakładach naszych członków. Byłoby to zaplanowane i skoordynowane od początku sezonu działanie, z korzyścią dla całej branży, tj. sadowników i przetwórców.

Obecnie podejmowane inicjatywy, w środku trwającego sezonu, wprowadzą duże zamieszanie i mogą spowodować efekt negatywny. Nie wiemy jeszcze, ile gospodarstw sadowniczych skorzysta z możliwości zapowiadanych przez ministra Ardanowskiego. Nie wiemy również, co później stanie się ze skupionymi jabłkami, gdzie i w jaki sposób zostaną przetworzone lub wykorzystane. Jesteśmy sceptycznie nastawieni do wszelkich działań wprowadzanych w tak szybkim trybie, ale ich sensowność możemy oceniać dopiero po ich zakończeniu.
Czytaj więcej: http://www.sadyogrody.pl/przetworstwo/105/kups_jestesmy_zdziwieni_i_zaskoczeni_nagla_decyzja_mrirw_nt_skupu_jablek,15361.html

Czytany 506 razy

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama