czwartek, 16 maj 2019 07:57

III posiedzenie Zespołu ds. stabilizacji i wsparcia rynku owoców i warzyw

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się kolejne posiedzenie  zespołu ds. stabilizacji rynku owoców.  Spotkanie było poświęcone głównie sytuacji popytowo-podażowej na rynku.

Omówiono problem kiepskiej jakości produktów, które wjeżdżają do Polski z innych krajów, a po przepakowaniu podawane są do dystrybucji jako polskie. Zdaniem uczestników spotkania służby fitosanitarne muszą wzmocnić działania kontrolne.

Ważnym tematem była konieczność przyspieszenia działań dotyczących umowy kontraktacyjnej. Dyrektor  Departamentu Rynków Rolnych Jerzy Dąbrowski poinformował, że umowa po pozytywnych uzgodnieniach zostanie w najbliższym czasie  skierowana do prac legislacyjnych w Parlamencie. Organizacje poprosiły o jak najszybsze przekazanie im kierowanej wersji umowy do zapoznania.

Związek Sadowników RP reprezentował Witold Piekarniak, który zwrócił się z wnioskiem o wykonywanie działań na płaszczyźnie europejskiej oraz podjęcie próby rozmów z Federacją  Rosyjską na temat uchylenia embarga. Wspólnie stwierdzono ze trudno znaleźć inne chłonne rynki na naszą olbrzymią produkcję .

Stwierdzono że należy podjąć działania w celu zakończenia  kontyngentu bezcłowego dla towarów rolnych wjeżdżających z Ukrainy. Dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej poinformowała o specjalistycznej konferencji dotyczącej uprawy owoców jagodowych, która ma się odbyć na Ukrainie. Wygląda na to że ukraiński rynek owoców bardzo się rozwija, w najbliższym czasie zagraża nam scenariusz o imporcie od nich owoców miękkich.

 Uczestnicy spotkania mają nadzieję, że Ministerstwo będzie brało pod uwagę konkluzje z posiedzeń Zespołu, żeby przynosiły one efekt i poprawę sytuacji, a nie były tylko fikcją.

Czytany 889 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 04 czerwiec 2019 06:20

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama