wtorek, 13 czerwiec 2017 06:15

Choroby bakteryjne wciąż sporym problemem w uprawach sadowniczych

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Podczas XX Dnia Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach sadownicy i producenci warzyw wysłuchali wykładu na temat aktualnego zagrożenia chorobami w uprawach sadowniczych.
Dr hab. Joanna Puławska z IO podkreślała, że choroby bakteryjne nieustannie sprawiają spory problem w sadach, a to dlatego, że wciąż nie ma zbyt wielu skutecznych środków chemicznych zarejestrowanych do ich ograniczania.

Dr Joanna Puławska zaznaczyła, w przypadku wystąpienia zarazy ogniowej muszą zostać spełnione trzy czynniki – źródło inokulum w sadzie, uprawa podatnych roślin oraz odpowiednie warunki atmosferyczne. - Jeśli w danym sezonie takie warunki wystąpią wówczas zaraza ogniowa pojawi się w bardzo dużym nasileniu – dodała. W ostatnich latach źródłem inokulum, czyli źródłem patogena był importowany materiał roślinny z zagranicy. Po wysadzeniu drzewek sygnalizowano wystąpienie zarazy ogniowej w bardzo dużym nasileniu.

 Jakie preparaty dopuszczone są do zwalczania choroby? - Środki miedziowe stosuje się na początku i w pełni kwitnienia, zwłaszcza przy uprawie odmian podatnych. W okresie bezpośrednio po kwitnieniu należało rozpocząć lustracje we wszystkich sadach, w których istnieje ryzyko źródła inokulum, lub jeśli w bezpośrednim sąsiedztwie jabłoni i grusz rosną inne rośliny gospodarze np. głogi – mówiła.

Dr Puławska dodała, że pod koniec kwitnienia na początku fazy wzrostu zawiązków owoców można rozważyć zastosowanie środka Regalis Plus. Przy dużej aktywności choroby w sadach wykonywane sa nawet 2-3 opryskiwania środkami miedziowymi w odstępach 2 tygodniowych (już w dalszych fazach wzrostu zawiązków owoców).

W sadach drzew pestkowych nieustanne zagrożenie stanowi rak bakteryjny, wywoływany przez Pseudomonas syringae - W obecnym sezonie obserwowano jego występowanie na kwiatach czereśni, zwykle w rejonach, gdzie były przymrozki – powiedziała dr Puławska.

Zarejestrowane preparaty miedziowe do ochrony wiśni i czereśni można stosować tuż przed kwitnieniem i w okresie kwitnienia, a także zapobiegawczo po zbiorze owoców. W późniejszej fazie, objawy choroby uwidaczniają się na pędach i pniach drzew. W ostatnich latach pojawiły się także nietypowe objawy na roślinach ziarnkowych (wywoływane przez tą samą bakterię) np. spękania kory na jabłoni. Rak bakteryjny również był stwierdzany na gruszach – obserwowano czernienie słupków, płatków korony oraz inne symptomy, jak rozległe nekrozy na pędach. 

Dr Joanna Puławska wspomniała również o zagrożeniu na plantacjach truskawki – Xanthomonas fragariae, sprawca bakteryjnej kanciastej plamistości liści truskawki. Choroba oficjalnie nie występuje w Polsce, lecz może zostać sprowadzona wraz z importowanym materiałem nasadzeniowym. Charakterystycznym objawem choroby są prześwitujące kanciaste plamki, które można łatwo zaobserwować w okresie od maja do września. Natomiast w późniejszej fazie na roślinach pojawiają się brązowe plamy. 

źródło : http://www.sadyogrody.pl/agrotechnika/103/choroby_bakteryjne_wciaz_sporym_problemem_w_uprawach_sadowniczych,10089.html

Czytany 661 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 lipiec 2017 06:20

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama