czwartek, 12 październik 2017 06:01

Opady oraz niedobór wapnia mogą wpłynąć na gorszą zdolność przechowalniczą jabłek

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pomimo deszczowej pogody zbiory jabłek w sadach przebiegają dość sprawnie, przede wszystkim ze względu na mniejszą ich ilość. - W przypadku odmian późno dojrzewających jak grupa Jonagoldów, 'Gloster' czy 'Idared', rozkład skrobi czy jędrność wskazują na dojrzałość zbiorczą – mówi serwisowi sadyogrody.pl Arkadiusz Sławiński, Menedżer ds. Rozwoju z firmy Agrii Polska.

Arkadiusz Sławiński przyznaje, że opady deszczu, z którymi mamy do czynienia obecnej jesieni, znacząco podnoszą zagrożenie ze strony patogenów powodujących choroby grzybowe (przechowalnicze), m.in. gorzką zgniliznę jabłek. - Niewielkich rozmiarów plamy gnilne, czyli tzw. oczkowanie na owocach pojawia się w chłodni wraz z spadkiem ich jędrności. Infekcje grzybów z rodzaju Neofabraea – sprawcy gorzkiej zgnilizny, mają miejsce nawet kilka tygodni przed zbiorem, jednak objawy choroby będą uwidaczniać się na jabłkach podczas sezonu przechowalniczego. Najbardziej narażone są odmiany takie jak 'Szampion', 'Ligol', 'Jonagold' czy 'Pinova' – tłumaczy.

Warto dodać, że większe zagrożenie tą chorobą przechowalniczą występuję w sadach z licznymi zgorzelami i chorobami kory.

- Niewątpliwie istotnym problemem tego sezonu jest gorzka plamistość podskórna, choroba powodowana niedoborem wapnia w miąższu owoców. Symptomy wystąpienia tej choroby można już zaobserwować w kwaterach z odmianami wrażliwymi, przede wszystkim 'Szampion', ale również grupa Jonagolda, odmiana 'Ligol' – zaznacza specjalista z firmy Agrii Polska.

I dodaje, że podczas zbiorów sygnalizowano również problemy z wybarwianiem się jabłek. W niektórych przypadkach opóźnienia w rozpoczęciu zbiorów spowodowały istotny spadek jędrności owoców, nie jest to najlepszy wskaźnik dla wysokiej zdolności przechowalniczej. - Wybarwienie jabłek odmian z wcześniejszym terminem zbioru, dwukolorowych jak np. 'Szampion', przy wyższych różnicach dobowych temperatur uległo istotnej poprawie. Lecz pod koniec września nieodpowiednio wykształcony rumieniec był jeszcze sporym problemem, pomimo iż rozkład cukru i jędrność wskazywała na optymalną dojrzałość owocu – mówi Arkadiusz Sławiński.

źródło: http://www.sadyogrody.pl/agrotechnika/103/opady_oraz_niedobor_wapnia_moga_wplynac_na_gorsza_zdolnosc_przechowalnicza_jablek,11398.html

Czytany 386 razy Ostatnio zmieniany piątek, 20 październik 2017 06:02

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama