piątek, 13 październik 2017 05:54

Maliszewski: Ceny jabłek są zadowalające wyłącznie dla tych, którzy ponieśli niewielkie straty wiosną

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Obecny poziom cen za jabłka przynosi zadowolenie tym sadownikom, którzy ponieśli niewielkie straty wiosną. Ci zaś, których przymrozki dotknęły w większym wymiarze, mają niższe dochody. Nie rekompensują ich nawet stosunkowo wysokie ceny – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL).

Maliszewski dodaje, że podaż jabłek do przetwórstwa jest obecnie dużo niższa niż w poprzednich sezonach. - Nawet sztuczne, dogadane cykliczne, obniżki cen skupu nie są w stanie długo wytrwać. Popyt jest stały, co oznacza, że cena szybko wraca do poprzedniego poziomu. Rynek nie uzasadnia konieczności spadku ceny. Jest ona atrakcyjna zarówno dla przetwórców, jak też plantatorów – tłumaczy Maliszewski.

- W jabłkach deserowych i ich sprzedaży obserwujemy lekki zastój. Jest to spowodowane głównie brakiem dużej i atrakcyjnej oferty eksportowej. Handel ze Wschodem praktycznie nie istnieje, zawsze to on wpływał na poziom cen. Rynek krajowy jest stabilny, choć dla wielu obecna cena jabłek w sklepie stanowi pewnego rodzaju barierę w zakupach – przyznaje Maliszewski.

- Wielu sadowników twierdzi, że nawet na cudem ocalałych po przymrozkach kwaterach, zrywa się mniej owoców niż sądzono. Podobne sygnały docierają z innych europejskich krajów. Może to oznaczać, że jabłek w chłodniach będzie zdecydowanie mniej niż pierwotnie sądzono. Czy to oznacza wzrost cen w dalszej części sezonu? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć – podsumował.

źródło; http://www.sadyogrody.pl/owoce/101/maliszewski_ceny_jablek_sa_zadowalajace_wylacznie_dla_tych_ktorzy_poniesli_niewielkie_straty_wiosna,11401.html

Czytany 478 razy Ostatnio zmieniany piątek, 20 październik 2017 06:00

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama