czwartek, 09 listopad 2017 06:58

Horti-Tech w Kielcach już 21-22 listopada

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Według ostatnich danych w Unii Europejskiej zebrano około 9 milionów ton  jabłek – to prawie 20% mniej niż z rok temu.
Zbiory w Polsce szacowane są tylko na 2,7 milionów ton. Jak może kształtować się sytuacja na rynku jabłek w najbliższych miesiącach – czy warto ryzykować długie przechowywanie? Ile jabłek potrzebuje przemysł przetwórczy i czy ich cena przekroczy 1 zł? Co z eksportem na nowe rynki, o które tak zabiegaliśmy? Te m.in. tematy będą poruszane podczas konferencji sadowniczo - warzywniczej, która odbędzie się 21 listopada, pierwszego dnia dwudniowych targów Horti-Tech w Kielcach.
O unijnym rynku jabłek mówić będzie prof. Eberhard Makosz z TRSK. Eksport jabłek w tym sezonie omówi dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Sytuacji na rynku jabłek przemysłowych przyjrzy się Piotr Trojanowicz z KUPS.

Eksperci mówić będą również o stanie i problemach grup producenckich. Sytuację polskich sadowników na świecie nakreśli Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. O przyszłości grup producentów mówić będzie Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Marian Borek z MRiRW z kolei przekaże, na jakie instytucjonalne wsparcie liczyć mogą producenci  - m.in. przy poszukiwaniu rynków zbytu poza Polską, promocji oraz pomocy w sytuacjach kryzysowych.

Organizatorzy zapraszają do rejestracji na konferencję - można to zrobić na stronie z formularzem Horti-Techu.

PROGRAM KONFERENCJI (21 listopada):
10.30 - 11.00 Rejestracja uczestników
11.00 – 11.15 Otwarcie konferencji - Adam Jarubas –Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, prof. Eberhard Makosz – Przewodniczący Zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych

Blok I: 11.15 -12.15 Sytuacja i perspektywy dla grup producentów owoców i warzyw
  • Sytuacja producentów owoców i warzyw – inicjatywy podejmowane przez ministerstwo na rzecz regulacji i wsparcia sektora owoców i warzyw - Marian Borek, z-ca dyrektora Departamentu Rynków Rolnych w MRiRW
  • Sytuacja polskich sadowników na rynku światowym - Mirosław Maliszewski, prezes zarządu Związku Sadowników RP
  • Przyszłość polskich organizacji producentów owoców i warzyw - szanse i zagrożenia - Witold Boguta, prezes zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.
Blok II: 12.30 – 13.30 Sytuacja na rynku owoców i nowe perspektywy
  • Na unijnym rynku jabłkowym – prof. Eberhard Makosz, przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych
  • Eksport naszych jabłek, w sezonie 2017/18 - dr Bożena Nosecka, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Państwowy Instytut Badawczy
  • Potrzeby i zagospodarowanie jabłek przemysłowych - Piotr Trojanowicz, Krajowa Unia Producentów Soków.
Organizatorami Horti-Techu są Targi Kielce oraz Leaf Media; konferencja organizowana jest przez Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych. Partnerem medialnym wydarzenia jest Wydawnictwo Plantpress.

W targach Horti-Tech w roku 2016 udział wzięło sto firm z branży sadowniczej. Targi odwiedziło 3500 producentów owoców i warzyw. 

źródło: http://www.ogrodinfo.pl/aktualnosci/rynki-i-prawo/horti-tech-w-kielcach-juz-21-22-listopada

Czytany 599 razy Ostatnio zmieniany piątek, 17 listopad 2017 07:50

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama