poniedziałek, 13 listopad 2017 07:08

Dalszy spadek cen jabłek przemysłowych. Przetwórnie wprowadziły limity

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ceny jabłek przemysłowych, mimo zakończenia głównych zbiorów jabłek, spadają. To duże zaskoczenie dla sadowników. Wydawać by się mogło, że zmniejszenie dostaw powinno spowodować podwyżkę cen, jednak sytuacja jest odwrotna.

Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl na Mazowszu w gm. Jasieniec ceny jabłek przemysłowych spadły na 80-85 gr/kg. Stawka niższa dotyczy jabłek przemysłowych, zaś wyższa tak zwanego „suchego” przemysłu. Jeszcze w środę (08.11) owoce kierowane do przetwórstwa skupowane były za 87-90 gr/kg.

Czym spowodowany jest spadek? Jak powiedział Daniel Macierzyński, właściciel skupu w gm. Jasieniec, na dzień dzisiejszy nie ma gdzie sprzedać jabłek przemysłowych, bo zakłady przetwórcze wprowadziły limity. - Prawdopodobnie chodzi o zbicie ceny. Jabłka byłyby już dawno sprzedane gdyby nie pojawiła się w mediach informacja o tym, że przemysł będzie kosztował 1,2 zł/kg. Sadownicy trzymali owoce bo liczyli na taką cenę. Od pojawienia się tej wiadomości dostawy do skupów spadły o 80 proc. Teraz natomiast, jak stawki zaczęły spadać sadownicy chcą sypać owoce, a ze względu na limity nie ma gdzie – tłumaczy.

Jak mówi właściciel skupu, tak naprawdę nikt nie wie ile jeszcze jabłek będzie. - Owoce są pozamykane w przechowalniach, a ich kondycja jest słaba. Nie zdziwię się jak w grudniu, czy styczniu dostawy do skupów wzrosną bo jabłka w przechowalniach nie będą nadawały się do dłuższego przechowywania - przyznał Daniel Macierzyński. 

źródło: http://www.sadyogrody.pl/przetworstwo/105/dalszy_spadek_cen_jablek_przemyslowych_przetwornie_wprowadzily_limity,11701.html


Czytany 588 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 listopad 2017 07:10

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama