wtorek, 28 listopad 2017 07:10

Glifosat dozwolony na kolejne 5 lat

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Licencja na stosowanie glifosatu została przedłużona na 5 lat. – Za jej odnowieniem zagłosowała większość państw członkowskich UE, w tym między innymi Polska oraz Niemcy. Wśród przeciwników znaleźli się Włosi i Francuzi.

Batalia o zakaz stosowania glifosatu rozpoczęła się wraz z przypuszczeniem Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), wchodzącej w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), że substancja jest rakotwórcza i może powodować wady rozwojowe u ludzkich płodów. Chociaż dowodów nie było, społeczeństwo zawrzało, a środowiska proekologiczne wciąż nawoływały do protestów. W sprawę zaangażowała się silnie również branża rolnicza, ponieważ zakazanie glifosatu wiązałoby się ze wzrostem kosztów produkcji.

Przeprowadzano wiele badań, według których nie ma dowodów, aby glifosat mógł być rakotwórczy. Poniżej komunikat Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin:

Niezależni eksperci z Komitetu ds. Oceny Ryzyka (RAC) działającego w ramach Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) potwierdzili, iż w świetle dostępnych dowodów naukowych glifosat nie jest substancją rakotwórczą, mutagenną lub toksyczną dla rozrodczości.

Opinia przyjęta w tej sprawie będzie brana pod uwagę na forum UE przez państwa członkowskie przy podejmowaniu decyzji dotyczącej odnowienia zgody na stosowanie glifosatu jako substancji czynnej wchodzącej w skład środków ochrony roślin.

„Obowiązujący w Unii Europejskiej system bezpieczeństwa żywności bazuje na badaniach i dowodach naukowych. Niezależni eksperci z Europejskiej Agencji Chemikaliów przedstawili swoją opinię biorąc pod uwagę szeroki wachlarz już publikowanych badań naukowych jak i analiz udostępnionych przez m.in. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i działający w Niemczech Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR). Oczekujemy, że zaprezentowane stanowisko będzie miało wpływ na pozytywną decyzję Komisji Europejskiej w sprawie odnowienia zezwolenia na glifosat,” – powiedział Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Komitet ds. Oceny Ryzyka (RAC) jest ciałem naukowym złożonym z ekspertów wyznaczonych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej i powołanych przez Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA). Ocena przeprowadzona przez RAC i ECHA opiera się wyłącznie na niebezpiecznych właściwościach substancji. Analizuje czy dana substancja jest w stanie powodować szkodliwe skutki.

Źródło: http://www.e-sadownictwo.pl/wiadomosci/z-kraju/6002-glifosat-dozwolony-na-kolejne-5-lat

Czytany 1429 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 28 grudzień 2017 07:27

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama