piątek, 05 październik 2018 06:42

Ardanowski o szczegółach rządowego skupu: Rozpoczynamy wielki proces stabilizacji produkcji sadowniczej

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Po wspólnych rozmowach z przedstawicielami branży sadowniczej i spółki Eskimos, Minister Rolnictwa poinformował o działaniach jakie podejmowane są by pomóc w trudnej rynkowej sytuacji w jakiej znaleźli się polscy sadownicy.

- Dominująca pozycja podmiotów skupowych w sposób brutalny przełożyła się na dramatycznie niskie ceny płacone rolnikom, nie mające żadnego uzasadnienia, również ekonomicznego. Jest to zachowanie nieetyczne ze strony podmiotów skupowych – powiedziała Jan Krzysztof Ardanowski.

- Możliwości interwencji państwa w działania stabilizujące są bardzo ograniczone. Natomiast w sytuacji nadzwyczajnej w jakiej znaleźli się obecnie sadownicy, nie możemy biernie czekać. Dzięki uprzejmości firmy giełdowej Eskimos rozpoczynamy od poniedziałku interwencję stabilizującą rynek, prowadzoną przez tą firmę, która uzyska gwarancje kredytowe ze strony państwa, aby przeprowadzić tą skomplikowanej logistycznie akcję zagospodarowania 0,5 mln ton jabłek na rynku – mówił minister.

- Kontynuujemy rozmowy, które toczą się już od kilku dni ze środowiskiem sadowników. Konstruktywne uwagi pomagają w rozwiązywaniu problemów. Podejmujemy działania, które sprawią, że te dramatycznie niskie ceny za kilogram polskich jabłek nie będą dalej utrzymywane. Zrobimy wszystko, by te ceny podnieść i by sadownicy za ciężką pracę otrzymali godną zapłatę -podkreślił minister Ardanowski.

SPÓŁKA ESKIMOS WYKORZYSTA CAŁY SWÓJ POTENCJAŁ

Jan Ruszała, przedstawiciel spółki Eskimos S.A. potwierdził, że firma weźmie udział w akcji przywracania dobrej ceny skupu jabłek, wykorzystując cały swój potencjał.

- Myślę, że zrobimy to skutecznie , że z dnia na dzień od poniedziałku począwszy, będziemy widzieli rosnące efekty naszej akcji, natomiast one już są widoczne. Już w tej chwili presja podaży jabłka zmniejszyła się i będzie się zmniejszała jeszcze bardziej. W tej chwili chciałbym zaapelować do wszystkich podmiotów, które potencjalnie mogą z nami współpracować w odbiorze i transporcie jabłka do punktów przetwarzania. Apelujemy o zgłaszanie się do nas, po to żebyśmy mogli nawiązać współpracę, aby nasz potencjał szybciej rósł. Dlatego, że jednym z problemów, który jest do rozwiązania to właśnie to, że musimy stworzyć alternatywną sieć odbioru jabłek w stosunku do tego co nam się na rynku ukształtowało. Nasz udział w tej akcji będzie dopóty, dopóki cena nie wzrośnie do poziomu satysfakcjonującego sadowników. Jeżeli będzie trzeba, będziemy prowadzić tę akcję aż do końca, do zużycia wszystkich jabłek z bieżących zbiorów. Mamy przygotowane różne sposoby zagospodarowania tych jabłek. Wykorzystamy wszelkie możliwe sposoby jego przetwarzania. Zaproponujemy rolnikom zaliczkowanie jabłka z odroczonym terminem dostawy. Będziemy ponosić koszty takiego przechowania jabłka. Mamy nadzieję, że to znacznie zmniejszy presję podażową i rozładuje rynek.-  mówił przedstawiciel firmy Eskimos S.A.

SADOWNICY APELUJĄ O WSTRZYMANIE DOSTAW JABŁEK NA SKUPY

Dominik Zawadzki, sadownik z ziemi grójeckiej podziękował ministrowi Ardanowskiemu za podjęcie tematu. Zaapelował do wszystkich sadowników o pomoc Ministrowi w realizacji programu i zaprzestanie sprzedaży jabłek przemysłowych po 10 gr/kg. – Poczekajmy chwilę i sytuacja się ustabilizuje. Przestańmy zbierać i przestańmy się poniżać. Pokażmy przetwórniom, że mamy jedność i potrafimy wspólnie działać – mówił.

Krzysztof Cybulak, sekretarz Związku Sadowników RP, zaapelował do wszystkich podmiotów o zgłaszanie się do firmy Eskimos w celu rozbudowy sieci skupów – tak, aby każdy sadownik mógł wziąć udział w programie i mógł otrzymać te 25 gr za kilogram jabłek. Podpisał się też pod apelem Zawadzkiego, aby wstrzymać się ze sprzedażą, dopóki ta cena nie zaistnieje. – Dziękuję ministerstwu i wszystkim podmiotom za działanie. Jesteśmy oczywiście pełni obaw, ale z optymizmem patrzymy na dalszy rozwój wydarzeń.

Adolf Maciak z NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych podtrzymał apel o wstrzymanie się od dostarczania jabłek na skupy w obecnej sytuacji cenowej.

RYNKI HURTOWE TEŻ MOGĄ SKUPOWAĆ: ELIZÓWKA WYCHODZI Z INICJATYWĄ

Minister Ardanowski podziękował firmie Eskimos za zaangażowanie w akcję. Dodał także, że ma nadzieję, że w przyszłości podobne sytuacje się nie powtórzą, ponieważ zadziała już budowany obecnie holding spożywczy, który będzie prowadził działania stabilizujące rynek. Podziękował również sadownikom ze Związku Sadowników RP, Solidarności i innych organizacji za wsparcie, jakie od nich otrzymuje. Przyznał, że jednym z inspiratorów programu był prezes Arkadiusz Szymoniuk z ARiMR, który reprezentuje także Elizówkę.

- Elizówka zaangażuje się w skup jabłek. Zwracam się także z apelem do innych rynków hurtowych, żeby nie traktowały siebie jako bardziej nowoczesne targowiska, ale również żeby w sposób aktywny wchodziły w rynek. Po to państwo zaangażowało duże pieniądze w rozwój rynków hurtowych, aby one służyły producentom rolnym i konsumentom – dodał Ardanowski.

Arkadiusz Szymoniuk potwierdził, że Elizówka zaangażowała się w skup – choć jak podkreślił - nie jest to skala jaką podejmuje Eskimos. – Apeluję do osób zainteresowanych sprzedażą tych jabłek przemysłowych o wyrozumiałość i cierpliwość. Musicie Państwo być świadomi tego, że tak wielka operacja, także logistyczna, nie była podejmowana w Polsce od dawna. Apeluję o śledzenie stron internetowych firmy Eskimos oraz Lubelskiego Rynku Hurtowego. Jednocześnie chcę podziękować Panu Ministrowi za odwagę oraz firmie Eskimos oraz sadownikom zrzeszonym w różnych organizacjach – za ciepły klimat i merytoryczne rozmowy – mówił Szymoniuk.

- Rozpoczynamy proces, który w kolejnych latach ustabilizuje produkcję sadowniczą w Polsce i zakończy okradanie chłopów – powiedział minister na zakończenie konferencji.
czytaj więcej: http://www.sadyogrody.pl/przetworstwo/105/ardanowski_o_szczegolach_rzadowego_skupu_rozpoczynamy_wielki_proces_stabilizacji_produkcji_sadowniczej,15378.html

Czytany 593 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 październik 2018 08:07

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama