wtorek, 18 grudzień 2018 07:06

Większa premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nawet 250 tys. zł można będzie otrzymać w ramach „Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” z PROW, jeżeli biznesplan będzie przewidywał utworzenie co najmniej 3 miejsc pracy - informuje farmer.pl.

becnie premia jest jednakowa - 100 tys. zł przewidziano dla tych osób, które w ramach PROW rozpoczną działalność pozarolniczą.

Ministerstwo Rolnictwa chce zwiększyć kwotę wsparcia i uzależnić ją od liczby nowych miejsc pracy, które utworzy beneficjent:

- 150 tys. zł otrzyma ten, kto utworzy co najmniej 1 miejsce pracy (w tym jest uwzględnione samozatrudnienie);

- 200 tys. zł przewidziano dla tych, którzy utworzą takie 2 miejsca;

- 250 tys. zł jeżeli biznesplan przewiduje utworzenie co najmniej 3 miejsc pracy.

Jak podano w uzasadnieniu, zgodnie z unijnymi przepisami, limit wsparcia to 70 tys. euro (ok. 280 tys. zł), zwiększenie premii mieści się więc w tym limicie.

Zgodnie z danymi z ostatniego Powszechnego Spisu Rolnego, wyłącznie w swoim gospodarstwie rolnym pracowało ponad 1,9 mln osób, tj. 84 proc. spośród 2,3 mln ogółu pracujących w gospodarstwach rolnych. Średnia liczba zatrudnionych w 1 gospodarstwie w 2010 r. r. wynosiła 2,5 osoby. Średnie miesięczne dochody uzyskiwane przez rolników były „w ostatnich latach” – jak podano - przeciętnie o 40 proc. niższe od dochodów osób pracujących na własny rachunek.

Więcej na www.farmer.pl

 

źródło: http://www.sadyogrody.pl/prawo_i_dotacje/104/wieksza_premia_na_rozpoczecie_dzialalnosci_pozarolniczej,16196.html

Czytany 1398 razy

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama