czwartek, 07 luty 2019 07:42

Walka sadowników na wielu frontach.

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Środa 6 lutego była „rolniczym” dniem. W Warszawie odbywał się protest rolników z całej Polski przeciwko stale pogarszającej się sytuacji w rolnictwie.


Uczestniczyła w nim duża ilość sadowników, w tym liczna grupa ze Związku Sadowników RP. Reprezentowaliśmy na nim branżę, która jest chyba -obok producentów wieprzowiny- w najgorszej sytuacji. Dziękuję tym, którzy w tej akcji w imieniu nas wszystkich brali udział. Jako żywo przypomina mi się sytuacja z lata ubiegłego roku, gdzie w liczbie kilku tysięcy przyjechaliśmy do stolicy zamanifestować nasze problemy. Złożyliśmy wówczas szereg postulatów, których realizacje dziś staramy się wymóc. Należy do nich choćby interwencyjny skup jabłek, czy też wdrożenie systemu wieloletnich umów kontraktacyjnych dla owoców przeznaczanych do przerobu. W ramach zespołu roboczego uczestniczymy w negocjacjach zarówno z Ministerstwem Rolnictwa, jak i przetwórcami.


Bieżący sezon charakteryzował się dużymi zbiorami owoców, także u wszystkich naszych sąsiadów. Zapasy jabłek są niestety nadal bardzo wysokie, o wiele wyższe niż w poprzednich latach o tej samej porze. Rozwiązaniem jest ich sprzedaż na rynki zewnętrzne, które bezwzględnie musimy zdobywać wskutek rosyjskiego embarga uniemożliwiającego sprzedaż tam naszych owoców. Z tego powodu ogromne znaczenie ma nasz udział w największych na świecie targach FRUIT LOGISTICA, które rozpoczęły się w środę 6 lutego w Berlinie. Związek Sadowników RP od 11 lat jest organizatorem Polskiego Narodowego Stoiska, gdzie pokazujemy największym globalnym handlowcom naszą ofertę. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja przyczyni się do wzrostu eksportu i zagospodarowania dużych nadwyżek w zapasach w stosunku do wcześniejszych lat.


Szkoda, że te dwa bardzo istotne dla polskiego sadownictwa wydarzenia odbywały się w tym samym czasie, bo z pewnością wielu odpowiedzialnych producentów musiało być tego dnia obecnych w Berlinie. Jednak nasza obecność w tych miejscach pokazuje, że walka polskich sadowników o poprawę bytu trwa na wielu frontach

 

Mirosław Maliszewski
Prezes Związku Sadowników RP

Czytany 2078 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 07 marzec 2019 10:18

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama