Wydrukuj tę stronę
środa, 31 lipiec 2019 11:48

Zamieszanie ws. cen prądu – czy to celowe działanie rządu?

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

    Jeżeli masz w gospodarstwie taryfę C na odbiór energii elektrycznej, to musisz pilnie złożyć specjalne oświadczenie u swojego operatora. Inaczej zapłacisz za prąd nawet 70% więcej za najbliższą fakturę – między innymi takie komunikaty od kilku dni mogliśmy wielokrotnie czytać na różnych portalach branżowych.

Termin minął 27 lipca br. i dzięki temu powstał ogromny chaos i dezorientacja, kto powinien takie dokumenty dostarczyć do swojego operatora. Nawet konsultanci na infoliniach nie potrafili precyzyjnie udzielić informacji czy np. rolnik, który z definicji ustawy przedsiębiorcą nie jest, ale prowadzi działalność gospodarczą powinien takie oświadczenie złożyć. Odsyłają nas do interpretowania ustawy. Kto ma na to czas i odpowiednią wiedzę?  Do czego to podobne, żeby Państwo tak traktowało swoich obywateli!  Pojawia się w tym miejscu zasadnicze pytanie, dlaczego Ministerstwo Energii nie przeprowadziło z odpowiednim wyprzedzeniem kampanii informacyjnej? Czy to było celowe działanie rządu, aby jak najmniej osób mogło skorzystać z ulgi za prąd?

Takie działanie rządu doprowadziło do tego, że np. przed PGE Grójec w miniony piątek stały tłumy ludzi oczekujących na możliwość złożenia stosownych dokumentów.

Wygląda na to, że znowu zostaliśmy wprowadzeni w błąd – tak Mirosław Maliszewski komentował sytuację po rozmowie z ludźmi oczekującymi w kolejce przed Energetyką w Grójcu – W najbliższym czasie należy bezwzględnie te przepisy zmienić. Nie może być tak, że z ludzi robi się pośmiewisko i branżę, która i tak ma problemy finansowe próbuje się obciążyć dodatkowymi opłatami. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu pojawi się projekt ustawy, która zmieni te zasady, tak abyśmy nie musieli jako sadownicy płacić dodatkowych kosztów energii elektrycznej. Wielokrotnie w debacie sejmowej zadawałem pytanie: czy energia elektryczna zdrożeje w gospodarstwach sadowniczych. Otrzymałem odpowiedź, że nie. Jednak jak widać może niestety zdrożeć – podsumował M. Maliszewski.

W minionym tygodniu w żadnych mediach nie było ani jednej wzmianki, o tym że trzeba i kto musi złożyć oświadczenie, a tym bardziej że termin mija 27.07.2019r. 

Dzięki uprzejmości Telewizji POLSAT mieliśmy możliwość nagłośnienia tej sprawy, ponieważ jako jedyni postanowili nam pomóc i nagrać materiał odzwierciedlający poważny problem sadowników. Serdecznie za to dziękujemy!

 

 

Witold Piekarniak                                                                                                       

 Skarbnik Związku Sadowników RP

Czytany 2421 razy