piątek, 11 październik 2019 09:52

Pomoc po przymrozkach niewystarczająca

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ogłoszone niedawno zasady udzielania pomocy gospodarstwom dotkniętym klęskami pogodowymi nie spełnia oczekiwań sadowników.

Po pierwsze – stawki pomocy są zbyt niskie w odniesieniu do strat, jaki miały miejsce z tytułu suszy, a szczególnie wiosennych przymrozków.

Po drugie- z maksymalnej ogłoszonej stawki 1 tys. złotych do hektara skorzystają tylko nieliczni, bo większość poszkodowanych nie spełnia wymogu ubezpieczenia minimum 50 % powierzchni gospodarstwa i ma starty mniejsze niż 70 %.

Po trzecie- stawki pomocy nie uwzględniają różnic w typie produkcji i wysokości nakładów w nich ponoszonych. Inne są nakłady, a więc także straty w gospodarstwach ogrodniczych i typowo rolnych.

Po czwarte- wiele gospodarstw poniosło straty w środkach trwałych, czego absolutnie nie uwzględniają i odzwierciedlają zaproponowane formy pomocy.

Obecne przepisy nie dają nadziei na pokrycie choćby części strat, co pogłębi bardzo trudną sytuację finansową wielu gospodarstw dotkniętych tegorocznymi zdarzeniami klęskowymi.

 

Mirosław Maliszewski

Czytany 1887 razy Ostatnio zmieniany piątek, 11 październik 2019 09:59

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama