piątek, 18 grudzień 2020 10:32

Biologiczne środki ochrony roślin w ogrodnictwie

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W związku z pracami nad „Krajowym Planem Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej 2021-2027” Związek Sadowników RP zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zawarcie w nim ekoschematu – biologiczne środki ochrony roślin w ogrodnictwie.
Nasz wniosek pokrywa się z założeniami Zielonego Ładu UE, który mówi o ograniczaniu stosowania chemicznych środków ochrony roślin. W ogrodnictwie pojawia się coraz więcej środków biologicznych pozwalających m.in. na zmniejszanie pozostałości środków ochrony roślin w owocach i warzywach. Niemniej jednak, zachęty finansowe są niezbędne, aby ich zastosowanie stało się powszechne.

Dla Związku Sadowników RP jednym z ważniejszych priorytetów staje się rozwój rolnictwa zrównoważonego. W naszej ocenie to obecnie nie tylko modny trend, ale przyszłość dla dużej części polskiego i europejskiego rolnictwa. Sadownicy zawsze należeli do najbardziej świadomej części polskiego rolnictwa. Obecny trend wśród europejskiego społeczeństwa, a tym samym wśród konsumentów również jest nam doskonale znany. Wiemy, że oczekiwania w zakresie szeroko rozumianego dbania o środowisko, także wobec najbardziej towarowej części ogrodnictwa, są duże i ciągle rosnące. Aby temu sprostać wdrażamy różnego rodzaju certyfikaty i ograniczamy zużycie niektórych preparatów. Wszystko po to, aby konsument miał jeszcze bardziej bezpieczną żywność.

Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedzią MRiRW na nasze pismo.
Czytany 519 razy Ostatnio zmieniany piątek, 18 grudzień 2020 10:48

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama