czwartek, 04 luty 2021 12:43

Emerytura rolnicza bez konieczności zaprzestania pracy i przekazania gospodarstwa

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Resort rolnictwa pracuje nad wprowadzeniem nowego systemu emertytalnego rolników. Rolnik, który przejdzie na emeryturę nie będzie musiał przekazywać gospodarstwa, jak to miało miejsce do tej pory, będzie mógł nadal pracować i zarabiać będąc na emeryturze.

Obecne przepisy zmuszają tych, którzy nie mają następcy do wyboru: niskie świadczenia albo aktywność zawodowa, dlatego na wniosek samorządu rolniczego i związków zawodowych przygotowane są zmiany.

- Chcemy, aby rolnik mógł przejść na tą wypracowaną emeryturę bez przekazywania gospodarstwa rolnego. To jest naturalna kontynuacja tej jego pracy, będzie mógł nadal uczyć tych, którzy będą przejmować gospodarstwo i pobierać emeryturę. – powiedział minister rolnictwa, Grzegorz Puda na antenie TVP.

Projekt ułatwi życie wielu rolnikom, szczególnie tym, którzy nie mają komu przekazać gospodarstwa, co blokuje przejście na emeryturę.

- Przepisy do tej pory były takie, że rolnik nie musiał się pozbywać gospodarstwa, ale jeśli dalej pracował emerytura była w części zawieszana, żeby on mógł w dalszym ciągu na tym gospodarstwie pracować uzupełniając tą emeryturą, którą otrzymuje tj. 923 zł, jest to bardzo niska emerytura – powiedział Marian Sikora z Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Źródło: www.e-sadownictwo.pl
Czytany 367 razy

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama