poniedziałek, 12 kwiecień 2021 07:11

Pożegnanie Zenona Woźniaka- pasjonata sadownictwa.

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

 10 kwietnia w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Grójcu pożegnaliśmy  Franciszka Zenona Woźniaka znanego doradcę sadowniczego w zagłębiu grójecko- wareckim, wieloletniego członka i przyjaciela Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej. Dla wielu ludzi z Jego pokolenia znany był zwyczajnie jako „Zenek”, a dla nieco młodszego pokolenia jako „Pan Zenek”.

Zawsze uważaliśmy Go za naszego wielkiego przyjaciela, który był z nami od początku istnienia naszej organizacji, wspierając nas swoją radą, życzliwością i ogromnym doświadczeniem.

Pożegnaliśmy wieloletniego, oddanego działacza naszej organizacji, społecznika i swoistego kompendium wiedzy o sadownictwie.

W czasie homilii ksiądz, słusznie nazwał „Pana Zenka” pasjonatem sadownictwa, bo to ono zdominowało jego zawodowe życie. Posiadał niesamowitą wiedzę, którą często bezinteresownie dzielił się z setkami, może nawet tysiącami grójeckich sadowników. Uwielbiał pracę w terenie i bezpośredni kontakt z ludźmi. Oni z resztą też Go uwielbiali i cenili.

W 2012 roku w dowód uznania Jego imponującego dorobku zawodowego skierowaliśmy do Prezydenta RP wniosek o przyznanie mu Brązowego Krzyża Zasługi, który został mu wręczony 17 listopada 2012r. podczas Ogólnopolskiego Spotkania Sadowniczego w Grójcu.

Oto fragment ówczesnego wniosku opisujący zasługo Pana Zenka dla naszego środowiska:

„W LATACH 1966-1975 DZIAŁAŁ W POWIATOWYM ZWIĄZKU GMINNYCH SPÓŁDZIELNI
"SAMOPOMOC CHŁOPSKA" W GRÓJCU. NASTĘPNIE OD 1975 DO 1991 ROKU BYŁ
ZATRUDNIONY W
SPÓŁDZIELNI OGRODNICZEJ W GRÓJCU. POZA TYM PRACOWAŁ TAKŻE W OŚRODKU DORADZTWA ROLNICZEGO W ŁAZISKACH. W LATACH 1994-2004 BYŁ ZATRUDNIONY W REGIONALNYM CENTRUM DORADZTWA ROZWOJU ROLNICTWA I OBSZARÓW WIEJSKICH W RADOMIU. OBECNIE PRACUJE W URZĘDZIE GMINY W JASIEŃCU. WIELE RAZY PRZEWODNICZYŁ KOMISJOM POWOŁYWANYM DO SZACOWANIA SZKÓD W UPRAWACH ROLNYCH NA SKUTEK ICH ZŁEGO PRZEZIMOWANIA LUB GRADÓW. W URZĘDZIE GMINY JAKO FACHOWIEC W KAŻDEJ CHWILI UŻY SADOWNIKOM RADĄ I POMAGA W PRAWIDŁOWYM PROWADZENIU SADÓW. OD WIELU LAT JEST CZYNNYM DZIAŁACZEM W ZWIĄZKU SADOWNIKÓW RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ, NIEUSTANNIE UDZIELA SIĘ SPOŁECZNIE, JEST WSPÓŁORGANIZATOREM WIELU SZKOLEŃ I KONFERENCJI NP. COROCZNYCH KONFERENCJI SADOWNICZYCH ODBYWAJĄCYCH SIĘ W GRÓJCU. OGROM JEGO WIEDZY ORAZ JEGO POSTAWA JEST GODNA NAŚLADOWANIA”.

Miałem wielką przyjemność ten wniosek zredagować, podpisać i uzasadniać w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Dziś, po tylu latach już mogę powiedzieć, że urzędnicy nie mieli wątpliwości jaką rekomendację przedstawić Prezydentowi. Pamiętam słowa: „Tak, takich ludzi należy bezwzględnie doceniać i wyróżniać”.

Wniosek był redagowany w momencie, kiedy Pan Zenek był doradcą ds. sadownictwa w gminie Jasieniec, i to ten Oddział Związku, na czele z Prezesem Sylwestrem Janotą. był inicjatorem wystąpienia o nadanie odznaczenia. Jasienieccy sadownicy pamiętali o Panu Zenka do końca. W czasie uroczystości pogrzebowych byli wraz ze swym sztandarem, pochylając go nad trumną i Panem Zenkiem, wyrażając tym samym wdzięczność i uznanie.

W imieniu całej naszej organizacji, tysięcy polskich sadowników dziękujemy Panu Zenkowi za Jego życie, za pasję sadownictwa i za niemożliwe do policzenia rady, których nam wszystkim udzielał przez całe swoje życie.

Chciałem też osobiście podziękować za słowa wsparcia i wielokrotną pomoc, których licznie doświadczałem w nierzadko trudnych momentach.

Spoczywaj w spokoju nasz Kolego.

 

Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP.

Czytany 1025 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 kwiecień 2021 06:32

Informator

Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama