Katarzyna Mędrzak

Katarzyna Mędrzak

wtorek, 28 listopad 2017 07:10

Glifosat dozwolony na kolejne 5 lat

Licencja na stosowanie glifosatu została przedłużona na 5 lat. – Za jej odnowieniem zagłosowała większość państw członkowskich UE, w tym między innymi Polska oraz Niemcy. Wśród przeciwników znaleźli się Włosi i Francuzi.

Do końca sezonu, zwiększy się niedobór europejskich jabłek w całej Europie. Zwiększy się import jabłek z krajów południowej półkuli. Prawdopodobnie po wyższych niż dotąd cenach. Mniejsza jest produkcja owoców południowych, konkurencyjnych dla jabłek i jabłkowego soku zagęszczonego. Będzie to miało wpływ na poziom cen skupu, a także detalicznych jabłek w naszym kraju.

poniedziałek, 27 listopad 2017 11:18

Czas na jabłka z Europy

Tak brzmi tytuł dwuletniej kampanii informacyjno-promocyjnej realizowanej przez Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej na rynkach Algierii i Egiptu.

poniedziałek, 27 listopad 2017 06:55

Sadownik Krzysztof Czarnecki o glifosacie

W Unii Europejskiej trwa obecnie żarliwa dyskusja nad przedłużeniem licencji na stosowanie glifosatu. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta do końca 2017 roku. Głos w sprawie zabrał Krzysztof Czarnecki, sadownik z grójeckiego. Myślimy, że warto obejrzeć materiał, choćby tylko ze względu na historię, którą opowiada:

W 2017 r. wzrosły ceny skupu wszystkich owoców miękkich, poprawiła się opłacalność ich produkcji - poinformował w czwartek na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa wiceminister Jacek Bogucki. Jednak zdaniem rolników, ceny skupu owoców w tym roku były nadal zbyt niskie, by pokryć koszty uprawy.
Długie miesiące uzgodnień w zakresie zmian przepisów dotyczących zatrudniania w Polsce cudzoziemców (w tym Ukraińców) przy pracach sezonowych w rolnictwie znalazły ostatecznie swój finał. W dniu 1 stycznia 2018 roku wejdą w życie istotne zmiany regulujące zagadnienie pracy sezonowej obywateli Ukrainy - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Daria Milewska, adwokat i wspólniczka kancelarii Karniol i Wspólnicy sp.k.

Od 7 do 29 grudnia rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych mogą składać w ARiMR wnioski o pomoc

Zjawisk niekorzystnych dla producentów owoców było w tym roku wiele. Oprócz mrozów i przymrozków, we znaki dały się ciągłe deszcze, wichury i rozmięknięta gleba w sadzie. A to, jak zgłaszają sadownicy, uwidoczniło niedociągnięcia w budowie konstrukcji wspierających. Silne wiatry i grząska gleba pogorszyły stan tych wadliwych, co w momencie pojawienia się niebezpiecznych wichur w przyszłym sezonie, może przyczynić się do ich przewrócenia.

poniedziałek, 20 listopad 2017 07:14

Nawet 7 lat więzienia za wwóz jabłek do Rosji!

Według projektu rosyjskiego Ministerstwa Finansów, za przemyt produktów objętych sankcjami do Rosji, będzie grozić kara pozbawienia wolności wahająca się od trzech do siedmiu lat oraz grzywna w wysokości do 1 mln rubli. Inicjatywa została poparta przez Ministra Rolnictwa Aleksandra Tkaczowa – informuje rosyjski portal news.mail.

poniedziałek, 20 listopad 2017 07:06

Sezon dla Szampiona może skończyć się szybko?

Jak przewidywano, coraz większa liczba sadowników śpieszy się ze sprzedażą Szampiona. Głównym powodem jest korek, ale w grę wchodzą również mikropęknięcia oraz parch przechowalniczy.

Strona 1 z 24

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama