poniedziałek, 02 październik 2023
Pomimo wielomiliardowych dotacji  i embarg import owoców i warzyw do Rosji nadal rośnie

Jak podaje portal EastFruit, skuteczność wielomiliardowych zastrzyków do własnej produkcji warzyw i owoców w Rosji, przy prawie całkowitym ograniczeniu dostępu do jej rynku dostawcom z większości wiodących krajów produkujących, pozostaje niezwykle niska. Import owoców i warzyw do Rosji nadal rośnie, nawet pomimo dewaluacji rosyjskiej waluty i trwającej stagnacji realnych dochodów ludności tego kraju.

 W 2021 roku Rosja po raz kolejny zwiększyła import owoców i warzyw. Wzrost importu wyniósł 3,4%, a wielkość importu sięgnęła 7,6 mld USD. Średnie roczne tempo wzrostu importu do Rosji w ciągu ostatnich pięciu lat, kiedy realne dochody ludności kraju nadal spadały, wyniosło 5,6% rocznie. Co roku rosyjscy importerzy zwiększali zakupy importowanych warzyw, owoców, jagód i orzechów o 415 mln USD, co czyni ten kraj jednym ze światowych liderów pod względem wzrostu importu owoców i warzyw.

Wskaźniki te potwierdzają niezwykle niską skuteczność wysiłków rządu rosyjskiego w zakresie dotowania własnej produkcji w celu uzyskania samodzielności w zaopatrywaniu ludności w warzywa i owoce własnej produkcji. Oczywiście ograniczenie konkurencji rynkowej stymuluje powstawanie przedsiębiorstw o ​​niskim poziomie konkurencyjności, które nawet w tak niekorzystnych dla importu warunkach przegrywają konkurencję z produktami importowanymi.

Kolejnym potwierdzeniem tego wniosku są rekordowo wysokie ceny niemal wszystkich rodzajów tradycyjnych produktów na rynku rosyjskim w tym sezonie. Jednocześnie ceny hurtowe na te same pozycje warzyw i owoców: kapusta, ziemniaki, cebula, jabłka, buraki, marchew itp. w krajach ościennych Unii Europejskiej i na Ukrainie jest znacząco, a często nawet kilkukrotnie niższy.

Poza tym, że rosyjscy konsumenci płacą najwyższą cenę za owoce i warzywa w regionie, cena ta nie odzwierciedla dziesiątek miliardów dolarów, które państwo zabrało z podatków na subsydiowanie własnej produkcji. Dlatego rzeczywista cena, jaką konsument w Rosji płaci za te warzywa i owoce, jest znacznie wyższa niż i tak już rekordowo wysoka cena nominalna.

 W ciągu ostatnich 5 lat import jabłek do Rosji wzrósł o 8% i to pomimo tego, że rosyjscy ogrodnicy otrzymali hojne dotacje państwowe, rubel zdewaluował się, a kraje UE, Chiny i USA, będące światowymi liderami w eksporcie jabłek, nie miały możliwości dostarczenia tych owoców na rynek rosyjski .

Źródło: east-fruit.com

Log in or Sign up