środa, 06 lipiec 2022
Włochy: młodsze pokolenia inwestują w nowoczesną uprawę gruszek

Zmiana pokoleniowa, jaka zachodzi w rolnictwie, prowadzi nie tylko do odmiennych wyborów, jeśli chodzi o uprawy, ale także do zwracania większej uwagi na nowoczesne techniki agronomiczne, które mogą obniżyć koszty, uprościć operacje i zagwarantować wysokie standardy jakości.

Na przykład w niektórych południowych regionach coraz bardziej popularne stają się systemy ścian pionowych o bardzo dużej intensywności.

Bracia Rosario i Antonio Cipolletta z prowincji Caserta wyjaśniają, że „inwestowanie w uprawę gruszek wymaga nowoczesnego podejścia. Obecnie posiadamy około 6 hektarów, na których uprawiamy odmiany Coscia i Abate, i zamierzamy sadzić więcej w ciągu najbliższych kilku lat. Sady są młode, więc nie wszystkie są produktywne, ale notowania wahają się w okolicach 0,90-1 euro/kg Brzoskwinie ledwo sprzedawaliśmy po 0,25 euro/kg, więc zdecydowałem się wykorzenić moje 14 hektarów. interesuje się gruszkami, również ze względu na problemy, które wciąż dotykają północne Włochy”. 

    
„Gruszki Coscia zbierane są w lipcu, natomiast gruszki Abate pod koniec sierpnia. Nasze sady pionowe mają układ 0,65x3,50 m. W tej chwili osiągnęły wysokość ponad 3 m. Każde drzewo to 120-130 owoców o średniej wadze 100 g. Zbiory i przycinanie wykonujemy za pomocą ramienia podnoszącego, które może unieść do 4 osób, dzięki czemu praca przebiega szybciej.  Jestem bardzo zadowolony z efektów i produkcji. Zorganizowałem to w dobry sposób, rośliny lepiej przechwytują światło, dzięki czemu owoce mają bardziej atrakcyjny kolor. 

 

Rozmawiano również z Bruno i Fabio Di Marco z prowincji Palermo. Obaj bracia pracują w rodzinnej firmie zajmującej się obróbką metali, ale pasjonują się rolnictwem. Jako jedni z pierwszych w Castronovo di Sicilia wprowadzili superintensywną technikę sadu gruszowego. Na początku założyli tradycyjny sad (4x2,5m), ale postanowili wyrwać drzewa z korzeniami i przesadzić je w bardziej nowoczesny sposób. „Mamy 4 tysiące sadzonek gruszek Coscia posadzonych około rok temu. Drzewa reagują bardzo dobrze i osiągnęły wysokość 2,5 m, tak bardzo, że musieliśmy kupić wóz do zbioru, aby zarządzać uprawami. "

Źródło:Freshplaza

Log in or Sign up