niedziela, 29 maj 2022

Jak informuje portal  EastFruit jabłka z Ukrainy i Mołdawii z powodzeniem sprzedają się w Tadżykistanie, mimo nadmiaru lokalnych produktów , na tadżyckim rynku pojawiły się hurtowe partie jabłek z Ukrainy i Mołdawii, które mimo stosunkowo wysokiej ceny i nadpodaży lokalnych produktów ogrodniczych, sprzedają się z dużym powodzeniem. Dlaczego jest popyt na drogie importowane jabłko, podczas gdy lokalne produkty są sprzedawane z wielkim trudem?

Według Bakhtiyora Abduvokhidova, konsultanta Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) , lokalne i importowane jabłka sprzedawane są w zupełnie innych segmentach. „Kupujący w supermarketach wolą jabłka importowane, ponieważ mają wyższe parametry jakościowe: duży kaliber, jabłka skalibrowane pod względem wielkości i koloru, pięknie wyglądają i są dobrze przechowywane, co zmniejsza ryzyko supermarketu” – wyjaśnia ekspert.

Według niego jabłko z Mołdawii sprzedawane jest hurtowo ok. 1,95 dolara za kg!, natomiast jabłko z Ukrainy kosztuje 1,69 dolara. Na rynku jest jabłko Golden Delicious z Mołdawii i czerwone jabłka z Ukrainy. Jednocześnie lokalne tadżyckie jabłko mniej lub bardziej dobrej jakości można kupić 2,5 razy taniej - za 8 somoni (0,71 USD), a jabłko niskiej jakości - za 3-4 somoni za kg luzem (0,26-0,36 USD) .

 

Ceny hurtowe jabłek w Tadżykistanie są średnio dwa razy wyższe niż w Mołdawii i trzykrotnie wyższe niż na Ukrainie. Jednocześnie pod względem jakości jabłko z Mołdawii i Ukrainy przewyższa jabłko z Tadżykistanu!

„Na tle wysokich cen jabłek ciągle słyszymy, że ogrodnicy w Tadżykistanie są rozczarowani biznesem jabłkowym, uznając go za nieopłacalny! Moim zdaniem głównym powodem jest ogromny brak wiedzy i doświadczenia w intensywnym ogrodnictwie w kraju, co prowadzi do wielu błędów i wyjątkowo niskich plonów oraz niskiej jakości produktów w porównaniu z  Mołdawią i Ukrainą. Ale w nowoczesnym ogrodnictwie o sukcesie firmy decyduje jakość produktów i wydajność ich uprawy ”- wyjaśnia Andriy Yarmak, ekonomista w Departamencie Inwestycji FAO .

 

„Moim zdaniemodowiednie inwestycje w uprawę jabłek w Tadżykistanie, podlegające profesjonalnemu podejściu do biznesu, tj. uprawa, przetwórstwo i przechowywanie może być bardzo atrakcyjne, a biznes bardziej opłacalny niż na Ukrainie czy w Mołdawii, biorąc pod uwagę wysokie ceny jabłek w tym kraju – podsumowuje Andriy Yarmak.

Źródło:eastfruit

Log in or Sign up