wtorek, 18 grudzień 2018 07:49

Zwiększenie stawki VAT na napoje owocowe pogorszy sytuację rolników i sadowników

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Krajowa Unia Producentów Soków apeluje, że proponowana przez Ministerstwo Finansów podwyżka stawki VAT na nektary i napoje owocowe lub warzywne z 5% do 23% będzie odczuwalna nie tylko przez polskich producentów, ale również rolników i sadowników. Obecnie w Polsce obserwujemy potężną nadprodukcję owoców i kluczowe jest zagospodarowanie każdej tony produktów rolnych. Zmiana stawek VAT na napoje zmniejszy zapotrzebowanie branży na owoce nawet o 190 tys. ton.

Ministerstwo Finansów proponuje zwiększenie stawki VAT na nektary i napoje owocowe lub warzywne o zawartości min. 20% soku z 5% na 23% podatku. Zmiana dotyczy wszystkich napojów owocowych i warzywnych z wysoką zawartością soku w tym także tych, które oferuje się dzieciom do 3. roku życia. Oznacza to zmiany w strukturze konsumpcji i jakości tych produktów na polskim rynku – wzrost spożycia napojów bez dodatku soku z owoców i warzyw oraz zmniejszenie zawartości soku lub przecieru w napojach.

 -Wzrost stawki VAT zmniejszy konkurencyjność napojów owocowych i warzywnych, względem innych produktów do picia na rynku. Będzie to miało poważne konsekwencje zarówno dla producentów (najczęściej polskich przedsiębiorców), konsumentów, ale również dla sadowników. Adaptacja branży przetwórczej do nowej sytuacji rynkowej oznacza spadek zapotrzebowania na surowiec o ok. 75%. Będzie to potężny cios również dla sadowników, w sytuacji kiedy niezbędne jest zagospodarowanie każdej tony surowca – mówi Julian Pawlak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków.

W Polsce soki, nektary i napoje owocowe i warzywne z zawartością min. 20% soku stanowią najpopularniejszą kategorię (poza wodami). Zmniejszenie zapotrzebowania na sok najmocniej dotknie producentów jabłek, ale także czarnej porzeczki, wiśni, aronii, czy marchwi. W Polsce produkuje się rocznie ok. 300 tys. ton zagęszczonego soku z jabłek w 51 zakładach. 96% całego przetwórstwa jabłek w kraju stanowi zagęszczony sok, w większości eksportowany, ale też wykorzystywany w dużej części do produkcji soków, nektarów i napojów.

- Najmocniej zmianę w VAT odczują sadownicy uprawiający jabłka. Szacujemy, że zapotrzebowanie spadnie nawet o 123,5 tys. ton. W kontekście rosyjskiego embarga na eksport tych owoców i coraz większej konkurencji innych owoców z zagranicy takie zmniejszenie krajowego spożycia wygeneruje dalszą nadwyżkę i napięcia na naszym nasyconym rynku – uważa dr Witold Boguta, Prezes Zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Zdaniem KUPS, plan podwyższenia stawki VAT na napoje i nektary z owoców i warzyw z min. 20% wsadu soku/przecieru z 5% do 23% jest całkowicie niezrozumiały. Tym bardziej w kontekście planu zmniejszenia stawek VAT na 5% dla produktów z wysoką zawartością cukru jak ciastka, batony, a także dla produktów, które zawierają tłuszcze, sól jak chipsy, krakersy.

- Konsument dzisiaj ma wybór, po dokonaniu zmiany zwiększającej stawkę VAT na napoje i nektary tego wyboru zostanie pozbawiony. Określamy wstępnie, że po zmianie stawki VAT, ceny na sklepowej półce wzrosną, w zależności od rodzaju napoju, od  0,40 do 1,30 zł na litrze. Jest to ogromny wzrost, którego konsument nie zaakceptuje i przejdzie na spożycie produktów obarczonych różnymi sztucznymi dodatkami i cukrem. Najbardziej straci na tym konsument uboższy, gdyż to on jest najbardziej wrażliwy na cenę. Dodatkowo decyzja o podniesieniu tej stawki zatrzyma obecny trend prozdrowotny - dodaje  Julian Pawlak, Prezes KUPS.

źródło: http://www.sadyogrody.pl/przetworstwo/105/zwiekszenie_stawki_vat_na_napoje_owocowe_pogorszy_sytuacje_rolnikow_i_sadownikow,16201.html

Czytany 1422 razy

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama