środa, 03 marzec 2021 12:17

Odmiany klubowe z Nowej Zelandii – które najpopularniejsze?

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W nasadzeniach Nowej Zelandii spada udział tradycyjnych odmian jabłoni na rzecz nowych odmian klubowych. W jakie odmiany obecnie inwestują Nowozelandczycy?
Nowozelandczycy od początku hodowli nowych odmian skupili się na uzyskaniu jabłek o wybitnych walorach smakowych i super jakości, które wyróżnią się na rynkach światowych. Wybierają odmiany pod konkretnych odbiorców. Nie wprowadzają jednej odmiany pod wszystkie rynki światowe, gdyż konsumenci w różnych częściach świata preferują różny wygląd owoców oraz smak – mówił dr Janusz Andziak, ekspert rynku i sadownik, podczas konferencji online firmy Agrofresh.
W Nowej Zelandii cena uzyskiwana za owoce tradycyjnych odmian jest znacznie niższa w porównaniu do odmian klubowych. Nowozelandczycy wygrywają konkurencję cenową ze swoimi głównymi konkurentami z południowej półkuli uzyskując wyższe ceny za owoce.

W 2020 r. Nowa Zelandia wyprodukowała ok. 600 tys. ton jabłek, z czego blisko 400 tys. ton trafiło na eksport (66 proc. wielkości produkcji). Kraj ten mocno zdywersyfikował eksport. W ostatnich latach zmniejszeniu uległa liczba wysyłek na rynek amerykański i europejski, w tym angielski. Natomiast zwiększył się eksport do Chin i innych krajów azjatyckich oraz na Bliski Wschód.

Nowa Zelandia zwiększa nasadzenia odmiany Envy (krzyżówki Gali i Braeburn). Powierzchnia nasadzeń tej odmiany zajmuje ok 800 ha, w USA Envy uprawiana jest na obszarze 1500 ha. Jabłko wyróżnia bardzo dobra jędrność, kruchość i smak. Kampanię promocyjną skierowano do ludzi młodych, prowadzących aktywny tryb życia.
Odmiana Envy na mniejszą skalę uprawiana jest również na półkuli południowej, w Europie oraz w Korei Południowej.

Popularność zdobyła także odmiana dwukolorowa Jazz (Royal Gala i Braeburn).
Zarówno Envy, jak i Jazz odmiany należą do grupy odmian późnych.

Na rynku nowozelandzkim w najbliższych latach może odegrać dużą rolę odmiana Koru (siewka Fuji x Braeburn), charakteryzująca się bardzo dobrą jakością i zdolnościami przechowalniczymi.

Duże nadzieje pokłada się także w odmianach Posy i Dazzle, które zostały wyhodowane specjalnie pod rynek chiński, gdzie konsumenci preferują słodkie owoce. Wczesna odmiana – Posy cechuje się bardzo słodkim smakiem a jednocześnie niską kwasowością. Odmiana Dazzle z kolei ma większe owoce, słodkie i dobry shelf life.

Nowa Zelandia wprowadziła na rynki drobne jabłka (80-100 g), pod marką Rockit, które stanowią zdrową przekąskę dla dzieci. Wyróżniają się intensywnie czerwonym rumieńcem oraz słodkim smakiem. Dzięki nowoczesnemu i wygodnemu opakowaniu zachowują dłuższy okres przydatności do spożycia (pakowane zwykle po 4-5 sztuk w cylindrycznych opakowaniach - tubach z charakterystycznym logo marki).
Czytany 444 razy

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama