wtorek, 31 październik 2017 06:56

Innowacyjny system prowadzenia drzew jabłoni

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Innowacyjny system prowadzenia drzew owocowych stosuje waszyngtońska firma Auvil Fruit. Konstrukcja kratowa w formie litery V z baldachimem, złożona z ram i drutów, pozwala osiągnąć optymalną jakość oraz dwukrotnie wyższe plony. W trosce o najwyższą jakość, producenci stosują również ręczne przerzedzanie kwiatów, a zbiory przeprowadzane są na pięć razy.

Podobny system prowadzenia roślin znany był europejskim winiarzom od dawna. Po pewnych modyfikacjach, Auvil Fruit stosuje tę metodę od czterdziestu lat. Uprawiane na powierzchni przekraczającej 800 hektarów jabłonie i czereśnie są gęsto posadzone, a zastosowanie konstrukcji kratowej w formie litery V, pozwala na zintensyfikowanie produkcji. Zbudowanie gęstej ściany owoconośnej możliwe jest dzięki prowadzeniu gałęzi wzdłuż drutów. W sadach Auvil Fruit uprawiane są przede wszystkim: Granny Smith, Fuji, Gala, Honey Crisp, Aurora i Pink Lady.

Jak czytamy na stronie firmy, mniejsza ilość kwiatów oznacza lepszy smak oraz optymalną jakość. Aby osiągnąć ten cel, Auvil Fruit każdego roku kwiaty jabłoni przerzedza ręcznie. Stosowane przez większość producentów przerzedzanie chemiczne działa silnie na rośliny, wywołuje u nich stres i pogarsza ogólną jakość. Aby uzyskać zadowalający plon, drzewa potrzebują tylko około 5 procent pąków kwiatowych. Pozostałe 95 procent to niepotrzebne marnowanie energii drzewa.  Jak widać na filmie, podobny proces przechodzą czereśnie, jednak proces ręcznego przerzedzania odbywa się w tym przypadku jeszcze w fazie pąków.

Odpowiednie odstępy i kierunek prowadzenia drzew pozwalają na doskonałą penetrację słońca oraz dostęp do tlenu. Zamiast niepotrzebnego generowania wzrostu wegetatywnego drzewa, wszystkie składniki odżywcze przekazywane są do owoców.

W sadach Auvil Fruit stosowane jest nawadnianie kroplowe. Kwatery przykryte są sieciami, które chronią przed nadmiernym promieniowaniem UV, gradem, ptakami.

 Polecamy obejrzeć film:


Źródło: http://www.auvilfruit.com/news/2017/5/16/flavor-quality-is-beyond-compare

Źródło: http://www.e-sadownictwo.pl/wiadomosci/ze-swiata/5939-innowacyjny-sposob-prowadzenia-drzew-jabloni

Czytany 671 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 07 listopad 2017 06:59

Szukaj

Informator

Informacja


Wiedza sadownicza

  • 1
  • 2

Reklama