czwartek, 23 maj 2024

Sezon jabłek i gruszek w Republice Południowej Afryki (RSA) rozpoczął się kilka tygodni temu, a Vanguard International zauważa, że przed nami stoją wyzwania. Przemysł jabłek i gruszek RSA jest bardzo stabilny, wykazując niewielki, ale stały wzrost, głównie dzięki przesadzaniu nowych odmian o lepszych plonach.

Przewiduje się jednak, że jabłka i gruszki odnotują spadek eksportu w 2023 r. Oczekuje się, że eksport jabłek spadnie o pięć procent do 43,19 miliona kartonów, a eksport gruszek zmniejszy się o sześć procent do 19,86 miliona kartonów. Nawet przy tym przewidywanym spadku oczekiwane wartości są nieznacznie wyższe niż dwuletnia średnia dla gruszek i tylko nieznacznie niższe dla jabłek.

Ten spadek eksportu można przypisać burzom gradowym, które wystąpiły pod koniec listopada i na początku grudnia w Ceres i Langkloof. Niestety, Langkloof doświadczył w ostatnich tygodniach dodatkowych burz gradowych, które mogą skutkować jeszcze niższymi wynikami eksportu. Niektórzy z głównych graczy w branży spekulują, że liczby powinny być od ośmiu do 10 procent niższe niż w zeszłym sezonie.

Na razie rynek w Europie wygląda na silny, a może nawet niedostatecznie zaopatrzony, podczas gdy Afryka stoi przed innymi wyzwaniami. Nigeryjska waluta ulega wahaniom, a Afryka Zachodnia doświadcza niedoboru dolara. Inflacja jest również poważnym problemem w Afryce, gdzie Ghana doświadcza stopy 54, 1 procent. Jednak Afryka pozostaje znaczącym importerem jabłek z RPA. Kraje afrykańskie lubią Golden Delicious, jedną z największych odmian jabłek w RPA.

Wstępna ocena południowoafrykańskich upraw owoców ziarnkowych zauważa, że zrzucanie obciążenia elektrycznego znacząco wpływa na rentowność uprawy. Republika Południowej Afryki doświadczyła tylko pięciu dni zrzucania obciążenia w 2018 r., Która wzrosła do 51 dni w 2022 r.

Jabłka Golden, Royal Gala, Flash Gala i Joya zaczęły mocno, ale eksport do 9 tygodnia spadł o 15 procent. Vanguard jest +/- 10 dni wcześniej, ale opóźnienia wiatru z Kapsztadu spowalniają eksport.

Największym rynkiem zbytu dla 2,65 miliona kartonów jabłek eksportowanych od początku sezonu jest Afryka (48 procent), FEA (35 procent) i Bliski Wschód (13 procent).

Gruszki
Zbiory gruszek również rozpoczynają się około 10 dni wcześniej. Gruszki Packham mają dobry początek, a pierwsze propozycje z Grabouw i Ceres wyglądają doskonale. Chociaż dane dotyczące eksportu gruszek do 9 tygodnia są o 20 procent niższe, celem jest uzupełnienie niedoboru po wznowieniu operacji wysyłkowych. Zbiory gruszek Forelle również rozpoczęły się w zeszłym tygodniu, a pakowanie pierwszego FEMA Forelle jest nieuchronne. Przewidywana wielkość zbiorów na Forelle wynosi około 4 milionów.

Największymi rynkami dla 3,75 miliona gruszek wyeksportowanych do 9 tygodnia były Bliski Wschód (25 procent), Europa (29 procent), Rosja (19 procent) i FEA (15 procent).

Źródło: www.freshplaza.pl

 

Log in or Sign up