piątek, 14 czerwiec 2024
Co z ograniczeniami na import jabłek z Polski ?

Z informacji od lokalnych eksporterów wynika, iż import jabłek praktycznie się nie odbywa, ponieważ świeże owoce i warzywa (w tym jabłka) znalazły się na liście produktów, które nie mogą być importowane do Egiptu. Zwróciliśmy się z prośbą do Ambasadora RP w Arabskiej Republice Egiptu o potwierdzenie tej informacji.

Ambasada odpowiada:

          ” Według doniesień prasowych egipskie banki nadal mają trudności z dostępem do walut zagranicznych. Z tego względu import produktów, poza żywnością( bez uwzględnienia świeżych owoców) i paliwami, został znacząco spowolniony. Pragnę podkreślić, że trudności, z którymi borykają się w tym roku eksporterzy polskich jabłek dotykają wielu polskich i unijnych dostawców. Niestety problemy, które przyczyniły się do wprowadzenia restrykcji importowych są na tyle skomplikowane, że władze kraju nie są  w stanie rozwiązać ich szybko.
Jednocześnie zapewniam, iż Ambasada RP w Kairze stale monitoruje sytuację i interweniuje u władz egipskich, zarówno w odniesieniu do ogólnych rozwiązań prawnych, które powodują trudności dla eksporterów, jak i w przypadkach indywidulanych. Nasza placówka deklaruje udzielić wsparcia członkom Związku Sadowników RP, których ładunki zostały wstrzymane w egipskich portach ze względu na niezrealizowane płatności finansowe.”-Ambasador RP w Kairze Michał Łabenda.

         Na początku grudnia Prezes Związku Sadowników RP -Mirosław Maliszewski będzie w Egipcie interweniował ws. zakazu wymiany walut. O dalszym rozwoju sytuacji będziemy informować Państwa na bieżąco

Log in or Sign up