piątek, 14 czerwiec 2024
Uzbekistan gwałtownie zwiększył import jabłek z Polski

W 2022 roku Uzbekistan gwałtownie zwiększył wolumen importu świeżych jabłek na rynek krajowy. W ciągu roku import świeżych jabłek wzrósł 2,5-krotnie i osiągnął rekordowe 26,7 tys. ton.

Główny wolumen jabłek na rok kalendarzowy 2022 zakupili uzbeccy importerzy z Iranu - ponad 15,7 tys. ton. Tym samym import jabłek z Iranu do Uzbekistanu wzrósł 3,7 razy w ciągu roku, chociaż sam Iran gwałtownie zmniejszył całkowity wolumen eksportu jabłek w 2022 r. z powodu nieurodzaju. Drugie miejsce w rankingu dostawców jabłek na rynek uzbecki zajęła Polska, na którą przypadło 15% całego importu, czyli 4,1 tys. ton. W porównaniu z 2021 rokiem dostawy jabłek z Polski do Uzbekistanu wrosły 41 razy.
Pomimo wojny rozpoczętej przez Rosję i gwałtownego wzrostu cen logistyki do Uzbekistanu, Ukraina również gwałtownie zwiększyła dostawy swoich jabłek do Uzbekistanu. Ponadto eksport wzrósł 7,7-krotnie i osiągnął poziom 2,2 tys. ton. To pozwoliło Ukrainie wyprzedzić nawet Mołdawię, która była w stanie zwiększyć dostawy tylko o 67% do 2000 ton. W rezultacie Turcja spadła dopiero na piąte miejsce w rankingu dostawców jabłek na rynek uzbecki, a wolumen dostaw tureckich jabłek do tego kraju prawie nie zmienił się w ciągu roku i utrzymał się na poziomie 1,1 tys. ton.
 

Należy również zwrócić uwagę na znaczny wzrost geografii importu jabłek do Uzbekistanu w 2022 roku. Oprócz wymienionych krajów hurtowe ilości świeżych jabłek dostarczały do ​​kraju także: Chiny, Kazachstan, Tadżykistan, Litwa, Kirgistan, Rosja, Azerbejdżan, Francja, Węgry, Łotwa i Holandia.

 

Uzbekistan importuje główne ilości jabłek w ciągu trzech miesięcy: lutego, marca i kwietnia, po czym import gwałtownie spada, bo na lokalny rynek trafiają świeże owoce z południowych regionów kraju.

 

źródło: east-fruit.com

Log in or Sign up