czwartek, 28 marzec 2024
Świat: Wiosenne przymrozki w Uzbekistanie: ogrodnicy i plantatorzy warzyw ratują przyszłe zbiory

Ze względu na przedłużające się opady deszczu w pierwszej połowie marca 2022 r. i późniejsze ochłodzenie w drugiej połowie miesiąca w Uzbekistanie, ogrodnicy w kraju obawiają się zniszczenia drzew owocowych, a plantatorzy warzyw obawiają się zbiorów wczesnych ziemniaków i wczesnych warzyw - podaje portal EastFruit .

Marzec 2022 w Uzbekistanie okazał się wyjątkowo deszczowy – bezprecedensowy pod względem intensywności i czasu trwania opadów. Według Uzhydrometu od 5 marca do 17 marca w stolicy Uzbekistanu, na terenach górskich i podgórskich spadły już prawie 2 miesięczne opady - 2-3 razy więcej niż zwykle. W tym okresie deszcze padały prawie codziennie z krótkimi przerwami.
Ale niespodzianki pogodowe w Uzbekistanie na tym się nie skończyły, deszczowa pogoda ustąpiła miejsca anormalnemu o tej porze roku ochłodzeniu. 16 marca 2022 r. Uzhydromet przewidział gwałtowny spadek temperatury powietrza  w całym kraju. W szczególności w regionach Taszkientu, Samarkandy, Jizzakh i Syrdaryi przewidywano spadek temperatury do 2 stopni Celsjusza w ciągu dnia i do 2 stopni poniżej zera w nocy. W rejonie Buchary i Navoi - w nocy do 6 stopni poniżej zera, a w regionie Karakalpakstan i Khorezm oczekiwano, że temperatura w nocy spadnie do 10 stopni poniżej zera. Na podgórzu i w górzystych rejonach kraju – spodziewano się, że temperatura powietrza w nocy spadnie do 7 stopni poniżej zera.
Należy zauważyć, że według Państwowego Komitetu Statystycznego w 2021 r. Łączny udział ww. regionów Uzbekistanu w całkowitej produkcji owoców i jagód w kraju wyniósł około 40%, a w całkowitej produkcji warzyw - nieco ponad 50%.

Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa kraju zauważyli, że przeziębienie po długotrwałych deszczach może uszkodzić przede wszystkim zbiory wcześnie kwitnących owoców pestkowych - migdałów i moreli. Ponadto może wpływać na plonowanie brzoskwini, śliwki, wiśni, czereśni, orzecha włoskiego oraz gatunków - jabłoni i gruszy.

Jednocześnie w północnych regionach kraju nie przewiduje się negatywnego wpływu niespodzianek pogodowych na zbiory owoców i orzechów ze względu na późniejsze kwitnienie na tych obszarach kraju - 15-20 dni później.

 

Źródło: www.eastfruit.com

Log in or Sign up